Å skrive gode scenarier som bidrar til refleksjon og debatt, og som er innbyrdes logiske og konsistente er en stor oppgave i seg selv, og stiller blant annet krav til erfaring med utarbeidelse av scenarier. Å presentere resultatet for deltakerne på Kommunedagen på en måte som bidrar til engasjement og debatt, og ikke minst bidra til en nasjonal debatt, vil stille krav til andre arbeidsformer og kompetanse enn det forskningsmiljøet kan forventes å beherske. Derfor har KS innhentet tilbud fra erfarne kommunikasjonsfirma som kan bidra til å presentere scenariene på Kommunedagen og i media slik at vi når vårt mål om en nasjonal debatt.
Kommunikasjonsoppdraget skal:
1. Omfatte presentasjon av scenariene på Kommunedagene som vekker begeistring og debatt, basert på resultatene fra FoU-prosjektet “Framtidsbilder for kommunesektoren 2037” (om lag 2 timer “på scenen”).
2. Skape offentlig debatt i nasjonale medier og lokalt
Nasjonale ambisjoner ble vanskelige å ivareta gjennom kommuner med ulike evner og muligheter, økonomiske og personellmessig. Nasjonal utjevningspolitikk kunne ikke kompensere for at kompetansen i befolkningen ble enda mer sentralisert enn befolkningen. Uttynningssamfunn og presskommuner utviklet seg i ulik retning.
Tjenestestrukturen sprengte grensene som ble satt av kommunestrukturen. Løsningen ble et mangfold av kommunetyper, tilpasset lokale forutsetninger.
En lokalsamfunnsreform delte landet inn i fire kommunetyper med ulike oppgaver. Flyttbare moduler av oppgaver ivaretas av kommuner noen steder, samarbeidsordninger andre steder eller en indirekte valgt fylkeskommune et tredje sted. I storbyregionene forsvinner fylkeskommunene og kommunene overtar ansvaret. Det utviklet seg et samhandlings- og forhandlingssystem mellom mange lokale og regionale aktører, til beste for innbyggere i alle deler av landet. Kommunene i det nye systemet rendyrker sine roller, dels som tjenestekommuner, dels som lokalsamfunn med ulike fortrinn.
Systemet svarer på de forskjellige utfordringene i uttynningssamfunn og pressområder. Velferdsutfordringene løses av tjenesteutførere som har forutsetninger for å møte dem.